آیت الله هاشمی شاهرودی در اجلاس جهانی محبان اهل بیت(ع) و مسأله تکفیری ها: محبت و مودت اهل بیت(ع) روح دین است / تا تکفیری ها از بین نروند، جهان اسلام آسوده نخواهد ماند

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در سخنرانی افتتاحیه اجلاس جهانی محبان اهل بیت(ع) و مساله تکفیری ها در جمع علما، اندیشمندان و شخصیت های مذهبی و سیاسی جهان اسلام گفت: «تا افکار انحرافی تکفیری و منشا آنها از جهان اسلام از بین نرود، جهان اسلام آسوده نخواهد ماند».
به گزارش اداره كل روابط عمومي مجمع تشخيص مصلحت نظام، آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی روز چهارشنبه اول آذرماه 1396 در سالن اجلاس سران، با خیر مقدم به میهمانان و شرکت کنندگان اجلاس جهانی محبان اهل بیت(ع) و مساله تکفیری ها گفت: امیدوارم این گردهمآیی علما، اندیشمندان و نخبگان از کشورهای مختلف جهان، فرصتی را فراهم سازد تا ابعاد گوناگون مسأله مورد مطالعه و واکاوی قرار گیرد و آثار و برکات فردی و اجتماعی مودت به اهل بیت پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) هر چه بیشتر آشکار گردد و سر آغاز حرکتی جدید در ایجاد وحدت میان مذاهب و فرق اسلامی با محوریت حب اهل بیت (ع) قرار گیرد. به شهادت قرآن کریم، انبیای الهی بابت تحمل بار رسالت و هدایت هیچ مزد و اجری از مردم مطالبه ننموده اند و این مضمون به تعابیر مختلف در قرآن و از زبان پیامبر تکرار شده است که:« یا قوم لا اسالکم علیه ان اجری الا علی الذی فطرنى» و يا «لا اسئلکم علیه مالا ان اجری الا علی الله»و نیز «و ما أسالکم عليه من أجر ان اجری إلا علی رب العالمین».
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در این میان تنها پیامبر اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) است که از جانب خداوند متعال مکلف به مطالبه اجر از امت می گردد. آن هم نه اجری از جنس مادیات و زندگی دنیوی، بلکه از سنخ محبت و مودت و پیوند قلبی و روحی و عاطفی. «قل لا آسئلکم علیه اجراً الا الموده فی القربی».در اینجا لازم است ابعاد این اصل قرآنی و واژه های به کار رفته در آن روشن شود. نخست آنکه مراد از اجر در آیه شریفه، سود و فایده اجیر نیست؛ بلکه سود و فایده ای است که به خود امت برمی گردد.
آیت الله هاشمی شاهرودی افزود: اجر مزبور از سنخ اجر به معنای مصطلح آن نیست بلکه سر تعبیر مودت به اهل بیت به اجر به جهت هزینه بالا و مشقت بسیاری است که در ادای آن وجود دارد. چنانچه در طول تاریخ تا به همین امروز مشاهده می نماییم که محبین واقعی اهل بیت (ع)در این راه بالاترین هزینه ها اعم از بذل جان و مال و تحمل زندان ، شکنجه و تبعید خود و عزیزان خود را پرداخته اند و می پردازند. از آنجا که اجر باید با ارزش عمل متناسب و متعادل باشد، بی شک تحمل چنین مشقت هایی است که می تواند با ارزش زحمات و تلاش های پیامبر (ص) در راه و اهداف رسالت هماوردی کند.
آيت الله هاشمي شاهرودي افزود: ارزش مودت بیش از محبت است و اظهار محبت و تبعیت عملی از محبوب را که در اینجا پیامبر اعظم و اهل بیت است در بر دارد. عالی ترین ثمره ای که از مودت اهل بیت(علیهم السلام) عاید ابنای امت مي گردد، همانا نیل به مقصد اصلی هستی و حصول الی الله است و این بدان معنا است كه مودت اهل بیت(علیهم السلام) سبیل الی الله و ضامن تحقق اصلی ترین هدف بعثت و بخشی از رسالت رسول الله (ص) در امتداد آن است.

آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی گفت: انسان موجودی است که در کنار بعد عقلی و منطقی دارای بعد عاطفی و احساسی قوی است به نحوی که مفاهیم و آموزه های محض عقلی تا زمانی که با عاطفه و احساس او در نیامیزد، و از ساحت عقل به ساحت قلب فرو ننشیند، نمی تواند او را به حرکت در آورده و در مسیر تعالی سوق دهد. راز ماندگاری تعالیم انبیاء الهی نسبت به تعالیم فلاسفه نیز در همین نهفته است. انبیاء الهی توانسته اند با تسخیر بعد قلبی و عاطفی و به حرکت در آوردن احساسات آنان جوامع بشری را متحول و ارزشهای متعالی الهی را عینیت بخشند. ظاهراً سر این که خداوند متعال اجر و حق پیامبر و اهل بیت را «محبت» و «مودت» ایشان قرار داده است در همین نکته است که اتصال قلبی و عاطفی مردم با اهل بیت (علیهم السلام) علاوه بر اعتقاد عقلی سبب می شود تا اعتقاد به جایگاه آنان از حد یک مقوله عقلی صرف خارج شده و به عنصری محرک و تأثیر گذار در زندگی فردی و اجتماعی مسلمین بدل شود. توفیقاتی که از ابتدا تا کنون نصیب پیروان این خط پر افتخار شده است ناشی از همین اتصال قلبی و پیوند میان عقل و عاطفه است. آیا به راستی عنصری غیر از محبت و مودت و دلداگی می تواند هر ساله قریب به بیست میلیون نفر را در راهپیمایی عظیم اربعین امام حسین (علیه السلام) گرد آورد و اقتدار و شکوه مکتب اهل بیت (علیهم السلام) را پیش چشم جهانیان به تصویر بکشد؟ و با آن همه فداکاری و از خود گذشتگی و ایثار در حفظ حرم و حریم اهل بیت عصمت و طهارت عینیت بخشد؟ حقیقت این است که محبت و مودت خدا و رسول و اهل البیت او روح دین است؛ همان گونه که در برخی از آیات و روایات آمده است که (المؤمنون اشد حباً لله) و (هل الدین الا الحب) و بدین ترتیب حلقه اصلی اتصال مردم به خدا و پیامبر اعظم و خاندان رسالت همین محبت و دلدادگی است و از خلال آن است که همه ارزش های متعالی الهی و رسالی که اهل بیت خود مظهر تام و تمام آن هستند به انسانها منتقل می شود و آنها را بر محور واحدی که همان اسلام ناب و اسلام اهل البیت است متحد می سازد و جامعه و مردم را به سوی آن ارزش ها به حرکت در می آورد. آیا باورهای عقلی صرف و مجرد از عشق و عاطفه و احساس می تواند چنین تابلوهای زیبایی از ایثار و از خود گذشتگی و شهادت طلبی را در عراق و سوریه و یمن و بحرین و نیجریه و غیر آن رقم بزند؟
رئیس مجمع تشخیص مصحلت نظام گفت: خصوصیت عنصر محبت و مودت و جذبه ای که در اثر آن ایجاد می شود، چنان است که مرزهای جغرافیایی و قومی را در می نوردد و افرادی را که به ظاهر فرسنگها از یکدیگر فاصله دارند، حول محور محبوب گردهم می آورد و اتصال قلبی آنان را تجسم خارجی می بخشد. مراسمی همچون راهپیمایی اربعین و حضور غیر شیعیان و حتی غیر مسلمانان از ملتهای مختلف در آن گویای ظرفیت عظیم حب اهل بیت (علیهم السلام) در ایجاد وحدت برای تحقق انقلاب جهانی اسلام است. وقتی از مودت و محبت اهل بیت (علیهم السلام) به اجر رسالت تعبیر شده است دیگر نمی توان این مقوله را در حد یک مقوله عاطفی شخصی و سطحی تفسیر نمود بلکه مقصود از آن یک اصل اعتقادی و دینی مهم است و دوستی اهل بیت تنها به معنی دوست داشتن اهل بیت رسول نیست بلکه به معنای تبعیت از رسول اکرم و اهل بیت رسالت است که آیه تطهیر درباره آنها نازل شده است و پیامبر اکرم در موارد متعدد و کثیری آنها را معرفی کرده و احادیث متواتری در این زمینه نقل شده است و این یک اصل قرآنی و اعتقادی است که هم صیانت و حفاظت از شریعت اسلام را در بردارد و هم امت اسلامی و ایمانی را از انحراف و ضلالت و وقوع در جریانات تکفیری و غیره مصون داشته و می دارد و از خلال آن تمامی مفاهیم عالی رسالی، که محبوب مبين و تجسم دهنده به آن است به محب منتقل می گردد.

آیت الله هاشمی شاهرودی گفت: امروز می بینیم که جبهه استکبار جهانی با درک و ملاحظه همین ظرفیت عظیمی که در ولاء و مودت اهل بیت(علیهم السلام) موجود است و با مشاهده به فعلیت رسیدن آن و تحقق ارزش هایی همچون ظلم ستیزی و شهادت طلبی و مقاومت در مقابل استکبار و ایجاد وحدت اسلامی ، در صدد است با ارائه نسخه های جعلی از اسلام تحریف شده در قالب اسلام تکفیری و برداشت انحرافی و غلط از مفاهیم اسلامی جهاد و خلافت و دولت اسلامی با عناوین شومی همچون داعش و القاعده و مانند آن از تحقق ارزشهای ناب اسلامی جلوگیری نماید.

آیت‌الله هاشمی شاهرودی با اشاره به اینکه در تمامی نسخه‌ها و قرائت‌های جعلی و خودساخته مذکور یک محور مشترک وجود دارد و آن دشمنی با اهل بیت و دشمنی با دوستان و محبّین آنان و سعی در هدم و نابودسازی رموز و مظاهر فرهنگ نورانی اهل بیت(ع) است، افزود: در این میان آنچه که بر دوش محبین اهل بیت و خصوصاً نخبگان آنان به مثابه یک تکلیف قرار دارد، توجه کردن و توجه دادن همگان به این حقیقت است که حبّ اهل بیت(ع) و وجوب مودّت ایشان اختصاصی به شیعیان ندارد و از مشترکات و ضروریات اسلام به شمار می‌رود؛ همان‌گونه که در گذشته تاریخ اسلام، بزرگان و ائمه اهل سنت علی‌رغم اختلافات عقیدتی به ائمه اهل بیت(ع) ابراز عشق و محبت نموده و آنان را مرجع اخذ تعالیم دینی خود قرار داده و در محضر آنان زانوی شاگردی به زمین زده‌اند و حضرات نیز با ایشان با کمال احترام و مهر و محبت رفتار نموده و معارف اسلام راستین را به آنان آموخته‌اند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: امروز نیز ولا و محبت اهل بیت(ع) باید به عنوان عنصر وحدت‌بخش میان مسلمین و بلکه میان جمیع حق‌طلبان عالم باشد و از خلال آن وصول به اهداف عالیه اسلام بیش از پیش میسر گردد.

آیت الله هاشمی شاهرودی در ادامه گفت: این بشارت را نیز متذکر می‌شوم که برگزاری این گردهمایی مبارک مصادف شده است با فتح و پیروزی بر شجره خبیثه داعش و بازپس‌گیری آخرین سنگرهای آنان در سوریه و عراق و ما این پیروزی را به رهبر معظم انقلاب و ملت و دولت سوریه و عراق و نیروهای مقاومت، مخصوصاً حزب‌الله لبنان و نیروهای جهادگر، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سپاه قدس تبریک می‌گوییم. امروز جبهه مقاومت اسلامی قوی‌تر و فراگیرتر از هر زمان گذشته است، ولیکن در مقابل نیز فتنه‌گری‌ها و مکرهای آمریکا و صهیونیزم بین‌الملل و هم‌پیمانانشان در منطقه پیچیده‌تر و مزورانه‌تر گردیده است که نباید از آنها غافل ماند و با تمسّک به تعالیم اسلام ناب و برگرفته از فهم صحیح قرآن کریم و سیره و سنت نبی اکرم و اهل بیت(ع) باید با آنها مخصوصاً در بُعد فکری، فرهنگی و اعتقادی مقابله کرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: در شکل‌گیری القاعده و داعش، فکر تکفیری وهابیت نقش اساسی داشت که با حمایت استکبار و رژیم‌های دست‌نشانده آن در منطقه، جهان اسلام را به چالش کشید و فجایع بی‌شماری را ایجاد نمود و چهره اسلام را در جهان ملکوک کرد و تا این افکار انحرافی و منشاء آن از جهان اسلام از بین نرود، جهان اسلام آسوده نخواهد ماند.

فیلم سخنرانی