بازدید آیت الله هاشمی رفسنجانی از دستگاه توکامک دانشگاه امیرکبیر

آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام عصر امروز (چهارشنبه) از دستگاه توکامک البرز دستاورد پژوهشگران دانشکده انرژی و فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر بازدید کرد.

در این بازدید علیرضا رهایی رییس دانشگاه امیرکبیر، رضا امراللهی رییس دانشکده انرژی و فیزیک این دانشگاه و حسن غفوری فرد عضو هیات علمی دانشگاه مهندسی برق دانشگاه امیرکبیر رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام را همراهی می کردند.

رییس دانشگاه امیرکبیر در حاشیه این بازدید با ارائه گزارشی از روند اقدامات انجام شده و در حال انجام در این دانشگاه گفت: تعداد اختراع های این دانشگاه تا سال 92 به 150 اختراع رسیده است.

علیرضا رهایی افزود: ما در گذشته چهار قطب علمی داشتیم که اکنون به 18 قطب علمی مطرح و شناخته شده افزایش یافته است.

وی ادامه داد: در سال های اخیر 18 طرح کلان در دانشگاه صنعتی امیر کبیر شروع شده که از جمله این طرح ها ماهواره امیرکبیر، ابررایانه ملی، طرح شبکه ملی اطلاعات، طرح راه اندازی مرکز ملی دفاع سایبری، طرح منظومه ماهواره ها و موتور ماهواره بر سنگین است.

رییس دانشگاه امیرکبیر گفت: این 18 طرح کلان تعدادی از اساتید و دانشجویان را درگیر کرده و الگویی از همکاری بین دانشگاهی است.

رهایی افزود: پروژه توکامک پروژه ای منحصر به فرد است که ساخت و طراحی آن در داخل کشور صورت گرفته است.

رییس دانشکده انرژی و فیزیک دانشگاه امیرکبیر نیز در این مراسم گفت: در ایران در 30 سال گذشته سه توکامک با اندازه های کوچک و متوسط راه اندازی شده است که دوتای آن در سازمان انرژی اتمی و یکی از آنها نیز در دانشگاه آزاد اسلامی راه اندازی شده است؛ ایتالیایی ها، روس و چینی ها این سه توکامک را ساخته اند.

رضا امراللهی افزود: از 15 سال پیش به فکر ساخت اولین توکامک ایرانی بودیم که بالاخره از دو سال قبل با کمک و پشتیبانی مالی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با نام «البرز» در دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حال ساخت است و ما با این کار نشان دادیم که ایرانی، می تواند.

وی ادامه داد: گرچه قبل از آن نیز همین گروه و در همین دانشگاه توکامک تابان را که البته کوچکتر است ساخته بود.

رییس دانشکده انرژی و فیزیک دانشگاه امیرکبیر گفت: ساخت دستگاه توکامک تا پایان فروردین امسال 86 درصد پیشرفت داشته است.

دستگاه توکامک البرز ساخته پژوهشگران انرژی و فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر است که با هدف ایجاد ساختاری برای وقوع گداخت هسته ای ساخته شده و دستگاه مولد انرژی است.

چشم انداز این دستگاه این است که در 30 سال آینده به تولید انرژی الکتریسیته برسد چرا که در حال حاضر امکان تولید الکتریسیته به صورت مقرون به صرفه از طریق توکامک ها وجود ندارد و باید کارهای بیشتری در جهت پایدارتر شدن پلاسماها انجام شود.

 

در پایان این مراسم به هنگام خروج آیت الله هاشمی رفسنجانی از دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر جمع معدود و سازمان یافته ای از افرادی که خود را دانشجو می نامیدند با در دست داشتن دست نوشته هایی با عناوین ˈانرژی هسته ای حق مسلم ماستˈ، ˈما دلواپسیمˈ و شعارهایی مثل ˈانرژی هسته ای حق معلق ماستˈ در مسیر حرکت خودرو وی تجمع کردند و تعجب حاضرین را درباره ارتباط بازدید و تجمع برانگیختند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی نیز با حضور در میان این جمع ، به گفت و گو با آنان پرداخت.