خودمولف

1- سرگذشت فلسطین یا سرگذشت فلسطين يا كارنامه سياه استعمار، ترجمه کتاب « القضیه الفلسطینیه» اثر اکرم زعیتر، سفیر وقت اردن در ایران است.

آقای سید هادی خسر شاهی در باره چرایی و چگونگی ترجمه این کتاب می گوید:« آقاي‌ رفسنجاني‌ در آن‌ زمان‌ در منزل‌ كوچكي‌ در قم‌، كوچه‌ ممتاز كه‌ زمين‌ آن‌ هم‌ موقوفه‌ آستانه‌ مقدسه‌ قم‌ بود( در سال‌ 1346 من‌ اين‌ منزل‌ را با قولنامه‌ و به‌ قيمت‌ 28 هزار تومان‌ از ايشان‌ خريده‌ام‌!) زندگي‌ مي‌كرد و ما هم‌ گهگاهي‌ به‌ منزل‌ ايشان‌ مي‌رفتيم‌ و از پيشرفت‌ كار ترجمه‌ كتاب ‌مسرور مي‌شديم . در يكي‌ از اين‌ ديدارها ايشان‌ گفتند: ظاهراً من‌ تحت‌ تعقيب‌ هستم‌ و رفتن‌ من‌ به سفارت‌ اردن‌ در تهران‌، شايد بدون‌ اشكال‌ نباشد، اگر شما به‌ تهران‌ مي‌رويد، اين‌ نامه‌ را به‌ آقاي‌ اكرم‌ زعيتر سفير اردن‌ در ايران‌ بدهيد و اگرجوابي‌ داشت‌ پس‌ از مراجعت‌ بمن‌ بگوئيد! من‌ به‌ تهران‌ رفتم‌ و سفارت‌ اردن‌ را پيدا كردم‌ . نامه‌ آقاي‌ رفسنجاني‌ را به‌ ايشان‌ دادم‌. آن‌ را باز كرد و خواند و از من‌ پرسيد: شمابراي‌ تحويل‌ دادن‌ اين‌ نامه‌ آمده‌ بوديد؟ گفتم‌: بلي‌!، پرسيد: آيا منشي‌ سفارت‌ هم‌ از اين‌ موضوع‌ مطلع‌ شد؟ گفتم‌: نه‌! من‌ به‌ او گفتم‌: درباره‌ كتاب‌ شما « القضية‌ الفلسطينية‌«سئوالاتي‌ از شما دارم‌! خوشحال‌ شد و گفت‌: والله! يا اخي‌؟ من‌ مي‌دانم‌ كه‌ حداقل‌ بعضي‌از كارمندان‌ ايراني‌ سفارت‌، با مقامات‌ دولت‌ ايران‌ ارتباط‌ دارند، ترسيدم‌ كه‌ آنها از موضوع‌ آگاه‌ شوند و مزاحمتي‌ براي‌ شيخنا العزيز آقاي‌ رفسنجاني‌ و يا شما ايجاد كنند. اما پيام‌ من‌ به‌ شيخ ـ مراد آقاي‌ رفسنجاني‌ بود ـ اين است‌ كه‌ برادر! من‌ طوماري‌ را كه ‌قبلاً بمن‌ تحويل‌ داده‌اند، به‌ جلالة‌ الملك‌! نفرستادم‌، چون‌ اين‌ كار يك‌ سفير نيست‌ كه‌ طومار عليه‌ دولتي‌ را كه‌ وي‌ در آن‌ سمت‌ نمايندگي‌ كشورش‌ را دارد، به‌ مسئول‌ كشورخود بفرستد! تازه‌ اگر ميفرستادم‌ چه‌ نتيجه‌اي‌ داشت‌؟ جز اينكه‌ عمال‌ جلالة‌ الملك‌،موضوع‌ را عيناً به‌ ايران‌ منتقل‌ مي كردند و دردسر براي‌ شيخ‌ بيشتر مي‌شد! البته‌ اين‌احتمال‌ هم‌ بود كه‌ بلافاصله‌ مرا احضار و از سفارت‌ عزل‌ كنند، چون‌ جلالة‌ الملك‌! با شاه‌ايران‌ روابط‌ دوستانه‌ و صميمانه‌اي‌ دارد! اما عزل‌ من‌ مهم‌ نبود، اگر نتيجه‌ مثبتي‌ اين‌ كارداشت‌، من‌ اقدام‌ مي كردم‌ .ولي‌ احتمال‌ دادم‌ كه‌ خطر متوجه‌ شيخ‌ بشود. سپس‌ ازپيشرفت‌ كار ترجمه‌ كتاب‌ خود پرسيد؟ منهم‌ گفتم‌ كه‌ ايشان‌ شب‌ و روز مشغول‌ ترجمه‌هستند و قبوضي‌ هم‌ براي‌ پيش‌ فروش‌ كتاب‌ منتشر ساخته‌اند و انشاءالله كتاب‌ بزودي‌منتشر خواهد شد! سرانجام‌ كتاب‌ ترجمه و منتشر گرديد. آقاي‌ رفسنجاني‌در مقدمه‌ آن‌، بحثي‌ در باره‌ «استعمار» دارد كه‌ مورد توجه‌  ساواك‌ قرار گرفت‌ و ايشان‌را بازداشت‌ و به‌ بازجوئي‌ كشاند. 

2- امیرکبیر یا قهرمان مبارزه با استعمار، برای نخستین‌بار در سال 1346 از سوی انتشارات امیرکبیر و زیر فشار شدید ساواک منتشر شده بود و بعدها چندین بار تجدید چاپ شد. آیت الله هاشمی رفسنجانی در این کتاب به تلاش‌های امیرکبیر می‌پردازد. همچنین در این پژوهش به منابع‌ اولیه در دوره قاجار توجه ویژه‌ای کرده و نوع نگاه تحسین‌آمیز سفرای خارجی را به صدراعظم مقتول ناصرالدین شاه از قلم نینداخته است و ویژگی‌های شخصیتی امیر را از دریچه نگاه قائم‌مقام در کتاب گنجانده و آورده است: «قائم‌مقام در نامه‌ای به فاضل‌خان گروسی درباره هوش، ادب و شخصیت روحی میرزا تقی‌خان می‌نویسد: گوی سبقت از همزه استفهام می‌رباید. پای تفوق، بر فرق لام ابتداء می‌گذرد. فرقدین را شسع نعلین (دوال ساختن برای کفش) خود نمی‌شمارد. سخن در اوج فلک الافلاک دارد.» این چنین تعبیرات از شخصی مثل قائم‌مقام، نسبت به نوکر در خانه خویش بهترین دلیل استعداد فوق‌العاده و هوش سرشار امیرکبیر است.»

در بخشی از کتاب به عنوان سفرهای سیاسی و تاثیر آن در شخصیت صدراعظم ناصرالدین‌شاه با اشاره به همراهی وی با شاهزاده خسرومیرزا، فرزند عباس‌میرزا در سفر به روسیه آمده است: «بازدید از مراکز صنعت و علم روسیه تزاری و برخورد با آن ترقیات شگرف در امیر احساسات خاصی ایجاد کرد. او از فاصله‌ای که میان دو کشور همسایه در ترقی و تکامل مشاهده کرد، به شدت تحت تاثیر واقع شد و رنج برد و در عین حال آتشی در درون سینه‌اش برای تجدید وضع و ایجاد تحول در ایران شعله کشید.»

 نکته جالب این بود که نویسنده کتاب یک روحانی بود که از امیرکبیر بانی تجدد در ایران تجلیل کرده و متناسب با فضای تاریخی آن دوران و صدمات وارده بر ایران از جانب دول خارجه خواسته است تا سیمایی از اوضاع کشور پیش از زمامداری امیرکبیر در هفت بخش ترسیم کند و اقدامات اصلاحی امیر را در مواجهه با «استعمار» بازگوید. این کتاب از بهترین منابع تاریخی آن دوران درباره امیرکبیر شد. قصد نویسنده در کتاب بیش از پیش بازنمایی چهره سیاسی دول خارجه در رویارویی با ایران در بیان واژه «استعمار» است. آنچنان که خود در پیشگفتار تاکید کرده است: «غرض اصلی ما در این کتاب تشریح مبارزات ضداستعماری امیرکبیر است و اگر مباحثی راجع به اصلاحات داخلی پیش می‌آوریم تا آنجاست که ارتباط با مبارزه با خرابکاری‌های استعمار دارد.» 

 3- تفسير راهنما در 20 جلد، که حاصل فیش برداری های آیت الله هاشمی رفسنجانی در زمان زندان طاغوت است ، پس از پیروزی انقلاب با همفکری کارشناسان قرآنی دفتر تبلیغات اسلامی قم تدوین و منتشر شد.در اين تفسير هر موضوع و مفهومى كه از آيات شريف قرآن استفاده مى‌شود، به صورت مستقل ذكر می گردد، از اين‌رو به تناسب هر آيه، چندين برداشت در ذيل آن قرار گرفته و در مواردى نيز توضيحاتى در تبيين نحوه استفاده برداشت از آيه آورده شده است. در پايان هر آيه، فهرستى از عنوان‌هاى موجود در آيه و برداشت‌ها به صورت عنوان‌هاى اصلى و فرعى طبقه‌بندى شده است و در پايان هر جلد نيز مجموعه نمايه‌هاى آن به شكل الفبايى موضوعى رده‌بندى شده است تا مراجعه كننده بتواند به راحتى موضوعات اصلى و فرعى مورد نياز خود را بيابد. اين تفسير، كه با روشى كاملاً جديد و بديع نوشته شده، ضمن آشنا ساختن قرآن پژوهان، به روش برداشت از آيات، مى‌تواند كليد راهنمايى براى آنان باشد تا بتوانند هر چه دقيق‌تر و كامل‌تر به موضوع مورد پژوهش خود در آيات قرآنى دست يابند.

قابل ذكر است كه در اين راستا بيش از 60هزار برداشت از آيات و روايات صورت گرفته است كه نمايه‌هاى آنها 2500 صفحه را به خود اختصاص داده كه به صورت سه مجلد مستقل به زودى منتشر خواهد شد. از جمله برنامه‌هاى تحقيقاتى ديگر اين گروه عبارتند از:

برگزيده تفسير راهنما;
تفسير نوجوان;
تك‌نگارى‌هاى تفسيرى;

4- اسرائیل و فلسطین
5- ارزش‌ها و مکتب‌ها
6- انسان و خودسازی
7- اسرائیل و قدس عزیز
8- انقلاب و بحث جدید
9- تاریخ ( آشنايي با تمدن و فرهنگ اسلامي)
10- معاد ( مواضع حزب جمهوري اسلامي)
11-دونیا بعثت دورونده ( به زبان پشتو)
12- جهان در عصر بعثت
13- گفتار‌های تربیتی

14- فرهنگ قرآن

15- دوران مبارزه

16- انقلاب و پيروزي - کارنامه و خاطرات هاشمي رفسنجاني سال 1357 و 1358

17- انقلاب در بحران - کارنامه و خاطرات هاشمي رفسنجاني سال 1359

18- عبور از بحران -  کارنامه و خاطرات هاشمي رفسنجاني سال 1360

19- پس از بحران - کارنامه و خاطرات هاشمي رفسنجاني سال 1361

20- آرامش و چالش - کارنامه و خاطرات هاشمي رفسنجاني سال 1362

21- به سوي سرنوشت - کارنامه و خاطرات هاشمي رفسنجاني سال 1363

22- اميد و دلواپسي - کارنامه و خاطرات هاشمي رفسنجاني سال 1364

23- اوج دفاع - کارنامه و خاطرات هاشمي رفسنجاني سال 1365

24- دفاع و سياست - کارنامه و خاطرات هاشمي رفسنجاني سال 1366

25- پايان دفاع، آغاز بازسازي - کارنامه و خاطرات هاشمي رفسنجاني سال 1367

26- بازسازي و سازندگي - کارنامه و خاطرات هاشمي رفسنجاني سال سال 1368

27- اعتدال و پيروزي - کارنامه و خاطرات هاشمي رفسنجاني سال 1369

28- سازندگي و شكوفايي - کارنامه و خاطرات هاشمي رفسنجاني سال سال 1370

29- نطق هاي قبل از دستور

30- سخنراني ها

31- مصاحبه ها

32- خطبه هاي نماز جمعه (6 جلد)

33- پيشينه و كارنامه مجمع تشخيص مصلحت

34-در آستانه شهادت

35-  آزاد انديشي اسلامي و روشنفكري ديني

36-  روايت هجران

37- دوازده نامه (مكاتبات آيت الله هاشمي رفسنجاني با صدام)