راه سوم نامه آيت‌الله هاشمي

«راه سوم نامه آيت‌ا... هاشمي» عنوان يادداشت روز روزنامه آرمان امروز به قلم حشمت ا... فلاحت‌پيشه (کارشناس مسائل سياست خارجي) است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

بعد از اعلام صدور حکم اعدام شيخ نمر توسط عربستان، موجي از اعتراضات در جهان عليه اين حکم پديد آمد. يکي از روندهاي به وجود آمده عليه اعدام شيخ نمر، فشارهاي ديپلماتيکي بود که از طرف ايران، عراق و لبنان برعربستان جهت جلوگيري از اجراي اعدام شيخ نمر صورت گرفت اما به دليل بحران‌هاي پديد آمده در منطقه و دوري ديپلماتيک آنها، اينگونه اقدامات به نتيجه نرسيده و بعيد است در آينده هم به نتيجه برسد.

راه دومي که براي جلو‌گيري از اجراي حکم شيخ نمر پيموده شد، اعتراضات مردمي در کشورهايي بود که شيعيان در آن حضور و اکثريت را تشکيل مي‌دهند. شيعيان در اين کشورها اقدام به اعتراضات خياباني کرده و از عربستان خواستند که اجراي اين حکم را به تعليق درآورد. همچنين دراين راستا، آزاديخواهان و سياستمداران اتحاديه اروپا اعتراض و مخالفت خود به حکم صادره از سوي عربستان را اعلام کردند.

بعد از اين دو اعتراض، اعتراضي که به نظر مي‌رسد توجه شيوخ عربستان را به خود جلب خواهد کرد، نامه‌اي است که آيت‌ا... هاشمي‌رفسنجاني به پادشاه عربستان نوشته‌اند و درآن اشاره به اتحاد مسلمان‌ها و همچنين توقع مسلمانان جهان از پادشاه عربستان براي پيشقدم شدن ايشان براي تعليق حکم اعدام شيخ نمر شده است.

عربستان توجه زيادي به مساله شيخوخيت در دستگاه ديپلماسي خود دارد بنابراين نامه‌اي از طرف آيت‌ا... هاشمي به عنوان يکي از شيوخ و بزرگان تشيع، مي‌تواند در تعليق حکم اعدام شيخ نمر توسط پادشاه عربستان موثر باشد. اين نامه بيش از آنکه در قالب يک نامه رسمي ديپلماتيک تعريف شود، يک توصيه دوستانه به پادشاه عربستان است. البته بايد ارزيابي کرد چنين نامه‌اي در شرايطي که مقامات عربستان به دلايل مختلف از جمله اختلافات منطقه‌اي و ديپلماسي هسته‌اي به‌شدت عصباني هستند، مي‌تواند مفيد فايده باشد يا اينکه تحت تاثير اختلافات قرارخواهد گرفت و بي‌فايده مي‌شود.

خوشبختانه ادبيات نامه به نحوي تنظيم شده است که پادشاه عربستان نه به عنوان طرف دعوا بلکه به عنوان يک مرجع حل اختلاف در نظر گرفته شده است. اکنون بايد منتظر پاسخ پادشاه عربستان و تصميمي بود که براي اين حکم اتخاذ خواهد شد. اگر جواب اين نامه عدم اجراي حکم شيخ نمر باشد، درآينده نه چندان دور همگان شاهد باز شدن فضاي ديپلماسي ايران و عربستان حتي در قالب شيخوخيت خواهند بود.

امروز اختلافات زيادي در دنياي اسلام وجود دارد تا جايي که شايد بهتر باشد شرايط منطقه را به حالت آماده انفجار تشبيه کرد و اگر اين نامه سرآغازي براي کاهش اختلاف ميان دو کشور ايران وعربستان باشد، آنگاه در آينده باعث کمتر شدن آتش فتنه در منطقه خواهد شد.

در جريان اتفاقات منطقه، همگان نظاره‌گر ريختن خون مسلمانان هستند و تنها يک اقدام معجزه‌گونه مي‌تواند در کاهش خشونت‌هاي منطقه مفيد باشد. تا زماني که اين خون‌ها ريخته مي‌شود مسئوليت آن با افرادي است که مانع شکل‌گيري چنين تفاهماتي هستند.