رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام در دیدار معاون رئیس اجرایی افغانستان تأكيد كرد: وحدت شيعه و سني در افغانستان، برهم زننده توطئه هاي دشمنان اسلام ست/ هشدار نسبت به خطر نفوذ آمريكا در جوامع اسلامي

محمد محقق ، معاون رئیس اجرایی افغانستان و رييس حزب وحدت اسلامي مردم افغانستان با آیت الله هاشمی شاهرودی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار و گفت وگوکرد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي مجمع تشخيص مصلحت نظام، ظهر روز دوشنبه ششم آذرماه ٩٦ آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، محمد محقق، معاون رئیس اجرایی افغانستان و رییس حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان را به حضور پذیرفت و در خصوص روابط دو ملت و مسائل منطقه گفت و گو کردند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در این دیدار با اشاره به روابط و پیوندهای ایران و افغانستان، ملت افغانستان را ملتی با فرهنگ و در عين حال مظلوم توصیف کرد که در ادوار مختلف شهدای بسیاری را در راه اسلام تقدیم کرده است.

آیت الله هاشمی شاهرودی با یادآوری مجاهدت های مسلمانان افغانستان و مشارکت آنان در نابودی پایگاه های تروریستی داعش و دفاع از حرم آل الله گفت: شایسته است از مجاهدت ها و ایثار برادران افغان در مبارزه با تروریست های تکفیری قدردانی کنیم و امیدواریم که با هوشیاری دولت و ملت افغانستان، دسیسه های دشمنان اسلام برای اقدامات تروریستی در داخل اين كشور ناکام بماند.

رئیس مجمع تشخیص مصحلت نظام در ادامه اين ديدار نسبت به خطرات نفوذ آمریکا در صفوف ملت های مسلمان هشدار داد و افزود: یکی از خطرات مهم که متوجه ملت افغانستان است، خطر نفوذ آمریکاست که باید نسبت به آن هوشیار بود ؛ چرا که آمریکا می خواهد نقشه هاي شوم و تفرقه افكنانه خود را در جوامع اسلامی نظیر عراق و افغانستان به اجرا در آورد.

آیت الله هاشمی شاهرودی همچنين وحدت شیعیان و اهل سنت در افغانستان را امری ضروری خواند و آن را بر هم زننده توطئه های دشمنان اسلام علیه مردم مسلمان و مظلوم اين كشور توصيف كرد.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه بر لزوم گسترش همکاری های اقتصادی میان تجار ایرانی و بازرگانان افغانستان تاکید کرد و گفت: همزبانی و مرزهای مشترک دو کشور در حمايت ایران از رشد و توسعه امور اقتصادی و فرهنگي افغانستان نقشي بارز دارد.

آیت الله هاشمی شاهرودی در بخش دیگری از سخنان خود، به زمینه های مشترک فرهنگی دو کشور اشاره کرد و گفت: بسیاری از چهره های درخشان علوم دینی و ادبي از سرزميني برخاسته اند كه قلمرو كنوني افغانستان شناخته مي شود و ميراث ارزشمند تمدن اسلامي و زبان فارسي به شمار مي آيند.

در این دیدار، محمد محقق، معاون رييس اجرايي افغانستان با ابراز خشنودی از سفر به جمهوری اسلامی ایران و دیدار با آیت الله هاشمی شاهرودی گفت: دولت و مردم افغانستان، قدردان حمایت های رهبر معظم انقلاب، دولت و ملت ایران هستند و دست دوستي برداران ايراني را به گرمی می فشارند.

وی افزود: مردم افغانستان در ماه های اخیر، خطر اقدامات تروریستی داعش را در درون شهرهای خود احساس کردند که در پی آن دولت افغانستان طرح حمایت از امنیت مساجد و خیزش مردمی علیه اقدامات تروریستی را دنبال کرد.

محمد محقق گفت: داعش نقشه های شومی برای آشوب و خونریزی در افغانستان داشت که به لطف خدا، پایگاه های آنها در عراق و سوریه نابود شد.

رييس حزب وحدت اسلامي مردم افغانستان با اشاره به اين كه وحدت شیعه و سنی در افغانستان، توفيقات خوبي داشته است، اظهار اميدواري كرد كه هوشياري دولت و ملت افغانستان به ناكامي و شكست كامل توطئه هاي آمريكا در اين كشور بينجامد.

معاون رييس اجرايي افغانستان همچنين به همكاري كميسيون هاي مشترك براي توسعه روابط بين دو كشور اشاره و گزارشي از روند اجرايي شدن توافقات در حوزه آب و حمل و نقل به عنوان اولويت همكاري ها ي مذكور به رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام ارائه كرد.