پيام آيت الله هاشمي رفسنجاني به همايش نفت، گچساران، انقلاب

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در پیامی به همایش نفت، گچساران، انقلاب با یادآوری خاطرات قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 اعتصاب کارکنان پالایشگاه‌ها و شرکت‌های نفت را یکی از عوامل مهم سرعت بخشیدن به روند سقوط رژیم پهلوی دانست و گفت: خارجی‌ها که حامی رژیم بودند، وقتی احساس کردند که برای دریافت نفت ایران مشکل دارند از حمایت خود دست کشیدند.

به گزارش روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در پیام به این همایش که با حضور 2000 نفر از کارشناسان و مسؤولان وزارت نفت و شخصیت‌های انقلابی در شهر گچساران برگزار شده بود، تدبیر امام(ره) را در انتخاب هیأت و ترکیب آن ستود و گفت: صلابت و انعطاف امام (ره) در این ماجرا نشان از روح رئوف ایشان است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تقدیر از کارکنان پالایشگاه‌ها و شرکت‌های نفت سراسر کشور گفت: با اینکه می‌دانستند هدف اول بمباران هواپیماها و موشک باران بعثی‌ها، محل کار آنان است، شجاعانه ایستادند.

ایشان در این پیام که شرح کامل آن در ذیل می‌آید برگزاری همایش نفت، گچساران، انقلاب را برخاسته از یک حسن سلیقه در دهه‌ی فجر انقلاب اسلامی دانست.

 

بسم الله الرحمن الرحيم

در کنار مجموعه عواملی که به روند مبارزه مردم و سقوط رژیم پهلوی، سرعت بخشید، اعتصابات سراسری، مخصوصاً اعتصاب کارکنان پالایشگاه‌ها و شرکت‌های نفت بود که به خاطر کم شدن تولید نفت و مسدود شدن راه صادرات آن، حامیان خارجی رژیم را به تردید وا داشت و رژیم که فقط به حمایت‌های قدرت‌های استکباری و کشورهای غربی دل خوش بود، چنان دچار یأس و نا امیدی شد که مردم شاهد موج فراگیر گوشه‌گیری و فرار درباریان و مسؤولان در دولت، ساواک، ارتش و دیگر مقامات بودند.  

براي ما مبارزان كه در آن شرايط صف‌هاي طولاني مردم را براي نفت مي‌ديديم، نگران‌كننده بود که امام عزیز با آن رهبری‌های رئوفانه، با صلابت سیاسی و در عين حال انعطاف عقلانی، وقتي خبر سختي‌هاي مردم را شنيدند، هيأتي را براي شكستن اعتصاب كاركنان معين كرده بودند. از اينجا بود كه من به خاطر  انتخاب و حکم امام – بي‌آنكه خود بدانم- عضو هیأت شدم و به همراه ديگر اعضاي هيأت به ریاست مهندس بازرگان، به مناطق نفت‌خيز جنوب رفتيم.

آنچه من در جمع كارگران و كاركنان پالايشگاه‌ها و شركت‌هاي نفت ديدم، هوشياري آنان براي حمايت‌هاي همه‌جانبه از امام راحل بود. ما با زبان مبارزين مذهبي و با ادبيات اسلامي، هم خوبي‌هاي اعتصاب را براي به ستوه درآوردن رژیم و هم بدی‌ها و زحمت آن را برای مردم سراسر کشور در آن زمستان سرد گفتیم، پذیرفتند و مهندس بازرگان صراحتاً می‌گفت که تدبیر امام در انتخاب یک روحانی در هیأت، هم نشان از شناخت امام از مردم و هم گواهی بر جایگاه روحانیت نزد مردم است.

به هر حال آن دوره گذشت و نظام اسلامي به عنوان اولين نظام با ساختار مبتني بر مكتب اهل بيت(ع) در ايران مستقر شد و در همه اين سالها نيز كارگران و كاركنان شركت نفت نقش‌هاي مهمي را در مقاطع گوناگون ايفا كرده اند. در طول 8 سال دفاع مقدس، با اينكه مي‌دانستند محل كار آنان هدف اول بمباران‌ها هواپيماها و موشكباران‌هاست، شجاعانه ايستادند و نگذاشتند حربه شوم غرب و شرق و ارتجاع براي قطع منابع نفتي ايران مؤثر شود.

در سالهاي پس از جنگ و در دوران سازندگي نيز با عشق به پيشرفت كشور، آستين همت را براي گسترش صنايع نفتي و استفاه بهينه از فراورده‌هاي آن بالا زدند و من به عنوان كسي كه در هر سه مقطع، يعني هم اعتصاب قبل از پيروزي انقلاب، هم 8 سال دفاع مقدس و هم دوران سازندگي مسئول بودم، بايد از مردم این مناطق، كارگران و كاركنان پالایشگاه‌ها و شركت‌های نفت، تشكر و قدرداني كنم، چون مي‌دانم كه چه نقش تأثيرگذاري در اين سه مقطع داشتند!

از برگزاركنندگان همايش نفت، گچساران و انقلاب هم تشكر مي‌كنم كه با حسن سليقه، در دهه فجر، تاريخ انقلاب اسلامي را ورق زدند و يكي از مهمترين عوامل پیروزی انقلاب و تدبيرهاي امام را در جامعه زنده كرده‌اند. چون آن كار يك شمشير دو لبه بود و بعيد نبود كه رژيم پهلوي با سوءاستفاده از همان تصميم امام(ره)، دوباره ماشين جنگي خويش را روشن نمايد و با تانك در خيابان‌ها به جان مردم بيفتند، اما دیدیم که چگونه هم کمر رژیم شکست و هم مردم از زحمت رهایی یافتند.

از فرصت استفاده و به مردم خونگرم گچساران و دشتي سلام عرض مي‌كنم و با تقدیر از همه زحماتی که برای پیروزی، تثبیت و تداوم انقلاب کشیده‌اند، اميدوارم در زندگي فردي و اجتماعي خويش موفق باشند.

اكبر هاشمي رفسنجاني

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام