پيـام آيت الله هاشمي رفسنجاني بـه كنگـره الگـوهاي جـاودانـه، اسـوه هاي صبـر

بسم الله الرحمن الرحيم

وَ لا تَحسَبَنَ الَّذينَ قُتِلوا في سَبيلِ الله اَمواتَاً بَل اَحياءٌ عِندَ رَبِّهِم يُرزَقون

خداوند را شاكرم كه به بركت خون شهدا و ايثار جانبازان توفيق يافتم چند كلمه‌اي را با شما عزيزان مطرح نمايم.

گرچه جاي خالي شهدا براي همه ما به خصوص براي خانواده‌هاي آنها حزن‌انگيز است، اما آنچه كه آنها و انقلاب و كشور به دست آوردند و آنچه كه خانواده‌ها و بازماندگانشان به دست آوردند، خيلي بيشتر از آن چيزي است كه از دست داده‌اند.

خداوند به ما مي‌فرمايد: «به مخيله خودتان هم خطور ندهيد كه شهدا مرده‌اند، شهدا زنده‌اند و پيش خدا حضور دارند و روزي مي‌گيرند.» اين حرف صريح و روشن است و جاي شبهه نيست كه مقام و منزلت شهيد در اسلام بسي والاست و در قرآن تأكيد شده است كه شهدا مثل موجود زنده پيش خداوند وجود و حيات دارند و حتي روزي مي‌گيرند. در آيه ديگري مي‌فرمايد «والحقنا بهم ذريّتهم» ذريه آنها را در قيامت به آنها ملحق خواهيم كرد.

جانبازان، رزمندگان و آزادگان، مؤمناني هستند كه بر عهد خود صادقانه مانده‌اند و در برابر مشكلات و سختي‌ها صبور بوده و در هر زمان و مكاني كه باشند، حاضرند مانند دوستان شهيد خود، با اهداي جان خود، عهدي را كه با خداي خود بسته‌اند، عملي كنند.

در اين ميان تمامي خانواده‌هاي ايثارگران، پدران و مادران، همسران و فرزندان، پاداشي بزرگ و اجري عظيم در نزد خداي خود دارند. آنان بودند كه در دامان خود، چنين گوهرهاي بزرگي را پرورش داده‌اند كه با حضور آگاهانه و غيرتمندانه خود، بر عهد با خداي خويش پاي فشردند و اسلام و انقلاب و ميهن اسلاميمان را از خطر دشمن رهانيدند.

برگزاري چنين كنگره بزرگي در دانشگاه آزاد اسلامي كه توانسته است عطر و بوي ايثار و شهادت را در دانشگاه زنده گرداند و نمونه‌هايي از نمونه‌هاي صبر و ايثار و انواري از رفتارهاي ايثارگرانه و الگوهاي جاودانه را به جوانان پاك كشورمان هديه نمايد، بسي جاي خوشحالي است و خداوند را از اين بابت سپاسگزاريم.

از دست‌اندركاران اين كنگره كه با همت و تلاش خود اين الگوهاي جاودانه را براي نسل حاضر و نسل‌هاي آينده معرفي كرده و قدردان خانواده‌هاي آنان، كه حقيقاً اسوه‌هاي صبر و استقامت مي‌باشند، تجليل و تقدير نموده‌اند، كمال سپاسگزاري را دارم و توفيق همگان را از خداوند متعال خواستارم.

 

اكبر هاشمي رفسنجاني

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام