پیام مهندس محمد هاشمی به مناسبت حماسه‌ی سیاسی انتخابات 29 اردیبهشت

بسم الله الرحمن الرحیم

ملت فهیم و شریف ایران

برآن بودم تا مانند همه ایرانیان و به سنت حسنه مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، پس از خلق حماسه‌ بی‌نظیر 29 اردیبهشت ماه، رسم ادب بجا آورم و از تک تک شما تشکر نمایم. مخصوصاً در این بهار دل انگیز واقعی که ایشان در میان ما نیستند تا همراه با شما برای نهادینه شدن فرهنگ اسلامی و علوی، خدای بزرگ را شکر نمایم، ولی مطمئنم که روح بلند و بزرگ این عزیز سفر کرده که پایه‌گذار خط مشی اعتدال و پرهیز از افراط و تفریط است، امروز ناظر و شاهد پیروزی غرورانگیز و حماسه آفرین شماست و در شادی و سرور مردم ایران سهیم است.

به یاد پیام سراسر معنا و امید رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره حماسه 24 خرداد 92 افتادم و دیدم هر چه بگویم، به قدر و منزلت آن نیست، ضمن اینکه مطمئنم روح آن ابرمرد دین و سیاست نیز این روزها با شما و شریک جشن ملی شما در این پیروزی بزرگ است.

بازنشر پیام دلنشین ایشان را حرف دل خویش می‌دانم و تقدیم می‌نمایم:

محمد هاشمی

 

بازنشر پيام مرحوم حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به مناسبت حماسه‌ 24 خرداد 92 با جایگزینی تاریخ حماسه‌ی جدید یعنی 29 اردیبهشت 96

هاتف آن روز به من مژده‌ي اين دولت داد      كه در آن جور و جفا، صبر و ثباتم دادند

مردم بزرگوار و شريف ايران اسلامي؛

آنچه روز جمعه؛ 29 اردیبهشت با قدم‌ها و قلم‌هاي شما در صحيفه‌ي تاريخ اين سرزمين رقم خورد؛ اوج شور و شعور ملّي و اسلامي و بهترين تعبير براي اجتهاد سياسي بود كه خاتميت اسلام را در توجه به شرايط زمان و مكان؛ در دنيا جاودان كرد. حضوري كه اگرچه در امتداد انقلاب اسلامي؛ بر دوام بود؛ امّا زمزمه‌هاي شومي به گوش مي‌رسيد تا بر اين آيينه‌‌ي همدلي؛ همراهي و همكاري، غبار يأس و نااميدي بنشانند.

اينجانب خاضعانه از همه شما؛ مردان و زنان، دختران و پسران و پير و جوان از همه‌ي قشرها و صنوف  در شهرها و روستاها كه «حماسه سياسي» در تعبير مقام معظم رهبري را عينيت بخشيديد؛ تشكّر و قدرداني مي‌نمايم و خود را در شادماني سياسي و شيريني تحقق وعده‌هاي الهي با شما مردم زمان‌شناس و فهيم، سهيم مي‌دانم و به منتخب مردم؛ حجت‌الاسلام والمسلمين جناب آقاي دكتر حسن روحاني تبريك مي‌گويم و اميدوارم با سرمايه ارزشمند اعتماد و اطمينان مردم و حركت در مسير تحقق وعده‌هاي انتخاباتي و برنامه‌هاي ارائه شده؛ نور اميد را با تدبير دولت خويش هر روز در جامعه مشعمشع‌تر نمايد.

اين انتخابات و نتايج معنادار آن درس‌هاي فراواني در ابعاد سياست داخلي و خارجي داشت كه واكاوي و يادآوري آن از ضرورت‌هاي تحليل‌هاي منطبق بر واقعيت‌هاست.

به جهانيان و  مدعيان سردمداري ملل و نحل درس داد كه مردم ايران را نمي توانيد پشت ديوارهاي تحريم محصور نماييد و شعار تعامل با ملت‌ها، بدون حضور صاحبان متمدن‌ترين و بافرهنگ‌ترين آنها، يعني ايرانيان، مانند بهار بدون سرسبزي است و خزاني بيش نيست.

به همسايگان مرزهاي جغرافيايي اين كشور، درس داد كه بايد قدر همجواري با مهربان‌ترين و با درايت‌ترين ملت منطقه را بدانند و بيهوده بر طبل اختلاف نكوبند و صلاح مملكت خويش را در همكاري با ايران بجويند.

به بزرگان مدعي انديشه‌سازي در داخل كشور، درس داد كه تحجّر، دگم‌انديشي، بداخلاقي‌ها، حذف‌ها، طردها و انحصارطلبي‌ها حتي اگر با لعاب دروغ و تزوير زينت شود، متاعي بي‌بها و مقطعي است و جايي در طاقچه‌ي ذهن و زبان مردم اين سرزمين ندارد.

به خشونت‌طلبان در هر لباس و منصبي درس داد كه مهرباني، تعامل و اعتدال، بهترين زبان براي گفتگوي با مردم است و به‌ويژه جوان ايراني خوب مي‌داند كه چگونه در برگه‌هاي آراي خويش به سفيران عطوفت سلام دهد.

به تحريف‌كنندگان تاريخ كه متأسفانه شيوه ناپسند آنان در سالهاي اخير در برنامه‌سازي‌ها و مستندسازي‌ها رايج شده بود، درس داد كه مردم پازل‌هاي بريده شده از قيچي تحريف و سانسور را در واقعيت‌هاي جامعه پيدا مي‌كنند و نمي‌گذارند قلب، در تاريخ نهادينه شود.

به سردمداران طريقه توهين و تهمت و افترا درس داد كه زمانِ شادمانيِ مقبوليتِ دروغ‌پراكني‌ها تا اولين فرصت ممكن براي اعلام بيزاري عمومي است و آنچه در دين مبين اسلام ناپسند است، براي همه عقول، با همه اختلافات سليقه‌اي و جناحي، ناپسندتر است.

به كينه‌جوسازان و دشمن‌تراشان درس داد كه مردم، به هنگام نياز «أَشِدَّاء عَلَى الْكُفَّارِ» را با «رُحَمَاء بَيْنَهُمْ» در يك آيه تلاوت مي‌نمايند و براي تبيين تعامل با جهانيان، به اين كلام نوراني قرآن پايبندند كه «وَ لا تَسُبُّوا الَّذینَ یَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ»

انتخابات 29 اردیبهشت فقط يك رويداد سياسي نبود، بلكه يك اتفاق فرهنگي، يك هشدار اقتصادي و يك همراهي اجتماعي براي اعلام انزجار از كلّه‌شقي، قانون‌گريزي و فراز و فرودهاي افراط و تفريط و برگشت به راه اعتدال و عقلانيت است كه جانْ‌مايه رسالت نبوي و اساس تعاليم ائمه هداست.

به منتخب محترم مردم كه الحمدلله از السابقون عقلاي قوم و از آشنايان با رمز و راز دفاع منطقي از جمهوريت، اسلاميت و تماميت ارضي ايران و از فرزندان فهيم حوزه و دانشگاه است، مشفقانه و برادرانه توصيه مي‌نمايم كه فرصت‌ها و امتحان الهي چون ابرها مي‌گذرند و باران نيز، اگر طريق افراط بپيمايد، سيلاب مي‌شود و اگر معتدل ببارد، هم چشم‌انداز و هم واقعيتِ طبيعت را عوض مي‌نمايد.

ايشان خوب مي‌دانند كه صدف‌هاي اصلاح‌طلبي، اصول‌گرايي و مستقل‌هاي سياسي، در اين سرزمين پُر از مرواريدهاي درخشان است كه دلشان براي سربلندي ايران مي‌تپد و رويگرداني امروز مردم از يك جريان سياسي، نتيجه‌ي تنگ‌نظري آنان در استفاده از ظرفيت‌هاي انساني و خانه‌نشين كردن سرمايه‌هاي ملي و ديني است.

اينجانب يك بار ديگر به آحاد مردم عزيز ايران در اقصي نقاط كشور به‌ويژه مراجع عظام، حوزويان و دانشگاهيان «دست‌مريزاد» مي‌گويم و از دست‌اندركاران برگزاري انتخابات كه از ماهها پيش زمينه‌هاي خلق اين حماسه سياسي را فراهم كردند، تشكر مي‌‌نمايم و اميدوارم جناب آقاي دكتر روحاني، در پايان رقابت‌ها و آغاز فصل رفاقت‌ها، در راه رسيدن به «حماسه اقتصادي» كه وعده‌اش را در تبليغات انتخاباتي داده بودند، از ظرفيت مديريتي نامزدهاي محترم و كارشناسان هوادار آنها استفاده نمايند.

طبيبي در يكي نكته نهفته است
ز بسيار و ز كم بگذر كه خام است
 

خدا آن نكته را با خلق گفته است
نگه دار اعتدال، اينت تمام است
 

 

اکبر هاشمی رفسنجانی

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام