پیـام بـه جشنـواره کـارآفـرینی

93/10/16
 

بسم الله الرحمن الرحیم

کارآفرینی، اصطلاحی است که از نخستین روزهای زندگی فردی و اجتماعی انسان‌ها، همراه جوامع بوده و نگاه مردم و حکومت‌ها به کارآفرین و کارآفرینان در هر زمان به نسبت شرایط، متغیر بوده و همیشه به عنوان یک پدیده نوین، نقش مؤثری را در توسعه و پیشرفت اقتصادی کشورها داشته است.

نگاهی از سر تأمل به تعالیم اسلامی نشان از جایگاه کار و کوشش در آیات و روایات دارد. هم فرهنگ‌ ديني‌ و هم‌ فرهنگ‌ ملي‌ ما، مشوّق‌ كار و كوشش‌ هستند و مطمئناً تلاش برای ایجاد زمینه کار و اشتغال و به‌تبع آنها رونق اقتصادی جامعه که مفهوم آن در «کارآفرینی» جلوه بهتری دارد، پسندیده و مقدس است.

از تحولات شیوه‌های اقتصادی در قرون مختلف می‌گذرم که یک بحث تخصصی برای متخصصین علم اقتصاد است و بر اقتصاد رقابتی و مبتنی بر بازار تأکید می‌نمایم که امروزه نقش کلیدی در جوامع انسانی دارد.

در شرایط فعلی و با توجه به مجموعه تجربیات علمی و عملی، این نکته مبرهن و آشکار است که تضمین موفقیت اقتصادی کشورها نیازمند نوآوری، ابداع و خلق محصولات و خدمات جدید و تعامل با جهانیان می‌باشد. افزایش بی‌رویه جمعیت در قرن ۱۹ و ۲۰ و عدم ساماندهی مناسب آنها موج فزاینده بیکاری را در سرتاسر جهان به همراه داشت و تقریباً در اکثر جوامع، بیکاری به عنوان یکی از اصلی‌ترین بحران‌ها نمود پیدا کرد. عقلای حکومت‌ها برای حفظ آرامش جوامع، با روش‌های مختلف به مقابله با بیکاری و مدیریت این بحران پرداختند و علمای اقتصادی بر توسعه کارآفرینی به عنوان موتور رشد و توسعه تأکید نمودند. دانشگاه‌های بزرگ جهان، آموزش و تفکر کارآفرینی را در اولویت برنامه خود قرار دادند و یونسکو به عنوان زیرمجموعه سازمان ملل، طی برنامه‌های متعدد، توسعه مهارت و ابتکارهای کارآفرینی را از ضرورت‌های آموزش‌های دانشگاهی دانست.

کشورهای در حال توسعه نیز با تأسیس سازمان‌هایی برای ترویج کارآفرینی، سعی در فراهم کردن زمینه‌ها برای ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی داشتند و دارند که می‌توان آن را شکل ویژه‌ای از نوآوری و خلاقیت دانست که طی آن اقشار مختلف جامعه و به خصوص جوانان، هم از بلای رخوت و سستی رهایی می‌یابند و هم جامعه را به سوی تکاپوی مثبت در جهت ارتقای شرافت فردی و اجتماعی سوق می‌دهند.

حتماً به یاد دارید که در دوره سازندگی فقط به خاطر افزایش اشتغال بود که علاوه بر جهش اقتصادی و صنعتی که امنیت فرهنگی و سیاسی را به دنبال دارد، خانواده‌ها خود را روزی خور حکومت نمی‌دانستند و رونق زندگی را حاصل زحمات خود و دسترنج اعضای شاغل خانواده می‌دانستند.

در همان زمان افراد کارآفرین به عنوان سرمایه‌های عظیم انسانی، منشاء خدمات مؤثر در روند پیشرفت جامعه و کشور بودند و هنوز هم در توسعه بسیار مؤثرند. چنان که با توجه به گسترش روزافزون نیازهای جدید در جوامع، می‌توانند از طریق شناسایی فرصت‌ها، شرایط را کنترل و مهار کنند و در نهایت ایجاد شغل نمایند که سبب آرامش و آسایش، رفاه و سعادت همه افراد جامعه می‌شود. کارآفرین پلی بین صنعت و دانشگاه و یا به عبارتی پرکننده خلاء بین علم و بازار می‌باشد. به دليل نقش و جايگاه ويژه كارآفرينان در روند توسعه و رشد اقتصادي، بسياري از دولت‌ها در كشورهاي توسعه‌يافته و در حال توسعه تلاش مي‌كنند با حداكثر امكانات و بهره‌برداري از دستاوردهاي تحقيقاتي، افراد بيشتري از جامعه را كه داراي ويژگي‌هاي كارآفريني هستند، به آموزش در جهت كارآفريني و فعاليت‌هاي كارآفرينانه تشويق و هدايت كنند و هر کاری که در این جهت باشد، در صورتی که منتج به نتایج عملی شود، مانند کارآفرینی اهمیت دارد.

با تشکر از برگزارکنندگان جشنواره کارآفرینی، تأکید می‌نمایم که ایجاد شغل تنها راهي براي انباشت پول و سرمايه نيست، دستاوردهای ديگر چون تضمین امنيت، تقویت استقلال، تنوع كار‌ها و بالاتر از همه حفظ کرامت انسانی دارد و امیدوارم این جشنواره نقشی برای رونق اشتغال در جامعه داشته باشد که نبود آن رکود را به دنبال دارد و رکود، وقتی با تورم جمع شود، فلاکت به بار می‌آورد.

 

اکبر هاشمی رفسنجانی

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام