گـزارش سفـر رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام به مشهد مقدس

پنج‌شنبه

20 شهریور 1393 هجري شمسي / 15 ذی القعده 1435 هجري قمري / 11 سپتامبر 2014 ميلادي

آغاز سفر به مشهد مقدس

 

مصاحبه آغاز سفر

○    طی اقامتتان چه برنامه‌هایی در مشهد دارید؟

● اولین و بهترین برنامه سفر زیارت امام رضا(ع) است که پس از یک سال با عشق آمدیم. بحث‌هایی هم با علما و شخص آیت‌الله طبسی داریم که انجام خواهیم داد. یک برنامه‌ای هم در دانشگاه آزاد داریم که اعضای هیأت امنا جمع می‌شوند و می‌خواهیم در زمینه مسایل دانشگاه آزاد اسلامی صحبت کنیم. برای بقیه برنامه‌ها هم باید ببینیم چه پیش می‌آید.

○ انشاءالله چند روز در مشهد اقامت خواهید داشت؟

● بنا داریم که عصر یکشنبه برگردیم.

○ آیا برای انتخابات خبرگان لیست خواهید داد؟

● دیگر از ما گذشته است و باید جوانترها وارد شوند و کار کنند.

○ خیلی ممنون

● موفق باشید.

[Rounded Rectangle: اقامت در تالار آیینه]

 

اگر از گذشته‌ها و قدمت این قسمت از صحن و حرم امام رضا(ع) بگذریم که تالار آیینه هم چنین است، از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تالار آیینه دفتر آیت‌الله واعظ طبسی به عنوان نماینده ولی فقیه در استان خراسان و تولیت آستان قدس رضوی است و هر بار مسؤولان عالی‌رتبه نظام به مشهد می‌آیند و میهمان امام رضا(ع) می‌شوند، در تالار آیینه مستقر می‌شوند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نیز هر بار که به مشهد می‌آیند، میهمان آیت‌الله واعظ طبسی می‌شوند و این بار نیز در تالار آیینه اقامت کردند.

 دوّمين روز سفر

  جمعه

21 شهریور 1393 هجري شمسي / 16 ذی القعده 1435 هجري قمري / 12 سپتامبر 2014 ميلادي

- بازدید از بیمارستان رضوی

- دیدار اعضای بیت آیت‌الله شیرازی

- دیدار همراهان سفر

 

[ بازدید از بیمارستان رضوی]

دیباچه

در سایه الطاف خداوند متعال و عنایات حضرت ثامن‌الائمه و در پرتو دوراندیشی حضرت آیت‌الله واعظ طبسی (زید عزه) تولیت عظمی آستان قدس رضوی، در راستای تداوم توسعه خدمات فرهنگی و اجتماعی آستان قدس رضوی و به منظور فراهم آوردن امکانات مناسب درمانی برای زائران، مجاوران و ارادتمندان حضرت امام علی بن موسی الرضا علیه افضل التحیه و الثناء، بیمارستان رضوی در سال 1384 افتتاح شد تا اولین گام در راه برآورده شدن آرزویی بزرگ که داشتن یک مرکز درمانی منحصر به فرد برای خدمات رسانی به مسلمانان داخل و خارج از کشور در فضایی مدرن و منحصر به فرد بود، برداشته شود.

بیمارستان رضوی در زمینی به مساحت 40 هکتار با زیربنای حدود 56000 مترمربع در 5 طبقه احداث شده است. 36 هکتار از فضای مزبور، فضای سبز بشمار می‌رود. بخشی از این فضای سبز در ضلع غربی ساختمان بیمارستان، به صورت بوستانی زیبا و مصفاً خودنمایی می‌کند. این فضای سبز بزرگ و منحصر به فرد، توانسته است علاوه بر ایجاد مناظر بدیع و چشم‌نواز، فضایی آرامش بخش برای بیمار و همراهیان وی فراهم آورد. مساحت طرح توسعه بیمارستان شامل 36000 مترمربع ساختمان اصلی، 17000 مترمربع سالن آمفی تئاتر و 2500 متر مربع ساختمان‌های جانبی می‌باشد.

بیمارستان بزرگ رضوی، چونان گوهری درخشان در سرزمین مقدس خراسان، با ارائه پیشرفته‌ترین خدمات تشخیصی و درمانی پزشکی برای بیماران داخل و خارج کشور و با استفاده از پزشکان برجسته و محققان نخبه علوم پزشکی داخل و خارج کشور، در خدمت بیماران و نیازمندان می‌باشد.

بیمارستان رضوی با توجه به دوران فعالیت کوتاه مدت خود توانست ابتدا عنوان درجه یک و سپس برای دومین سال پیاپی، در سال گذشته، عنوان درجه یک عالی را از آن خود کند. این در حالی است که بخش‌های مختلف آن توسط بازرسان مختلف سازمان‌های نظارتی بازبینی می‌شود  تا به بیماران خارجی و ایرانی خود این اطمینان را بدهد که در امر درمان بیماران، از آخرین استانداردها و پروتکل‌ها استفاده می‌شود. در همین راستا، بیمارستان در تلاش است که هر چه زودتر گواهینامه ACHS را نیز دریافت کند. با تحقق این مهم بیمارستان رضوی، اولین بیمارستان کشور خواهد بود که این گواهینامه معتبر را دریافت می‌کند. یکی از افتخارات بیمارستان، فراهم آوردن زمینه‌های اخذ جایزه ملی کیفیت می‌باشد، علاوه بر این بیمارستان از سال 2011 به عضویت IHF نیز در آمده است.

بیمارستان رضوی با بکارگیری بهترین و مجرب‌ترین کادر درمانی از سراسر کشور و جهان سعی نموده است آخرین متدهای درمانی را برای بیماران خود استفاده نماید. در همین راستا و در جهت ارتقاء سطح دانش پزشکی بیمارستان رضوی تاکنون ده‌ها کنگره و همایش بین‌المللی و ملی برگزار نموده است که شاخص‌ترین آنها کنگره بین‌المللی جراحی قلب در سال 2008، 2009، 2010 و 2011 میلادی بوده است. در این کنگره‌ها، بهترین و بزرگترین دانشمندان رشته‌های مختلف پزشکی به بحث و تبادل نظر درباره آخرین دستاوردهای خود می‌پردازند. به گفته مهمانان خارجی این کنگره‌ها که بسیاری از آنها برای اولین بار به کشورمان سفر کرده بودند، بیمارستان رضوی فرصت مناسبی برای پژوهشگران و محققان ایجاد کرده و بی‌شک در آینده قطب مهم تولید علم در خاورمیانه خواهد بود. شاید به همین علت است که پس از گذشت زمانی اندک، اکنون پروژه توسعه بیمارستان رضوی کلید خورده تا این مرکز درمانی و علمی بزرگ کشور بتواند آماده‌تر و پررنگتر به رشد و بالندگی دانش پزشکی کشور و جهان کمک کند.

* * *

همزمان با بانگ ملکوتی اذان، نمازخانه بیمارستان با حضور امام جماعت، پذیرای نمازگزاران گرامی می‌باشد.

 

دیدار اعضای بیت آیت‌الله شیرازی

 

حجج السلام سید صادق موسوی شیرازی، سید مرتضی ؟؟؟ شیرازی و محمدهادی محکمی با حضور در محل استقرار آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در تالار آیینه، با ایشان دیدار و گفت‌وگو کردند.

در این دیدار آقای سید صادق موسوی شیرازی درباره اوضاع مسلمانان آمریکا، جنایات اسرائیل در غزه، موضع‌گیری‌های پاپ، مفتی فالانژهای لبنان، ضدیت یهودیان متعصب با مسیحیان، اوضاع سفارت خانه ایران در واتیکان،

 

[ دیدار همراهان سفر]

حجت‌الاسلام شیخ قدرت علیخانی، حجت‌الاسلام قادری و آقای رجایی و آقای رضا سلیمانی به عنوان همراهان سفر با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی دیدار و درباره برنامه‌های سفر و تقاضاهای دیدارها بحث و تبادل نظر کردند.

درباره محل برنامه دیدار اصلاح طلبان و سخنرانان قبل از آیت‌الله و ملاحظات رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بحث شد.

گزارشی از بازدید از یک مؤسسه توانبخشی نیز ارائه شد که با نام «فتح المبین» زیر نظر سازمان بهزیستی، حدود 60 زن در سنین مختلف نگه‌داری می‌شود.

 

 

  سومين روز سفر

   شنبه

22 شهریور 1393 هجري شمسي / 17 ذی‌القعده 1435 هجري قمري / 11 سپتامبر 2014 ميلادي
 

بازدید از مجتمع دانشگاهی گلبهار

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در ادامه سفر به استان خراسان رضوی، بدون اطلاع به مسؤولین دانشگاه آزاد اسلامی، به برنامه‌ریزان سفر خویش گفتند که برای بازدید از مجتمع دانشگاهی شهر جدید گلبهار برنامه‌ریزی کنید.

این بازدید ساعت 4 بعدازظهر روز شنبه انجام شد که رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، پس از طی مسافت مشهد ـ چناران وارد شهر جدید گلبهار شدند و از قسمت‌های مختلف این مجتمع بازدید کردند که همراه با توضیحات مسؤولین بود:

دانشگاه آزاد اسلامی با سابقه بیش از سی سال فعالیت در حوزه آموزش عالی کشور اکنون به عنوان یکی از پایه‌های پیشرفت علمی جمهوری اسلامی ایران مطرح است و تلاش می‌گردد که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده نقش‌های جدیدی را در پیشرفت علمی و فن‌آورانه کشور داشته باشد.

دانشگاه آزاد اسلامی در منطقه شرق کشور نیز با توجه به جمعیت قابل توجه و ویژگی‌های خاص منطقه‌ای از جمله مجاورت بارگاه حضرت علی‌ابن موسی الرضا علیه آلاف تحیه و الثنا، رشد قابل توجه و تأثیرگذاری عمیقی را نه تنها در بعد علمی بلکه از دیدگاه‌های فرهنگی و اقتصادی نیز بر جامعه این منطقه گذارده است.

با توجه به شرایط جدید کشور و تعیین رویکردهای نو و کارآمد و به منظور پیشرفت جهشی دانشگاه در خدمت به جامعه ایرانی اسلامی، نیاز به تحول در ساختارهای اولیه دانشگاه احساس می‌گردد. در پاسخ به این نیاز فعال نمودن مدیریت هیئت امنایی بر واحدهای دانشگاه مورد توجه قرار گرفت که اثرات مثبت آن به زودی ملاحظه خواهند گردید.

تغییر نوع فعالیت واحدهای دانشگاه نیز می‌تواند به عنوان روشی کارآمد مدنظر قرار گیرد و با توجه به استعداد هر منطقه از کشور، توانایی‌های خاص دانشگاه در منطقه و نیازهای علمی، اجتماعی و اقتصادی آن نسبت به طراحی شیوه جدید فعالیت واحدهای دانشگاه برنامه‌ریزی نمود.

درک نیازها و منافع ذینفعان آموزش عالی و تمرکز بر آن، تأکید بر تربیت نیروی انسانی متخصص مورد نیاز جامعه، تربیت شهروندان فرهیخته و ... همه و همه در قالب کارکردهای دانشگاه تجلی می‌یابد. در حال حاضر این نیاز در شرق کشور به خوبی ملموس است و دانشگاه آزاد اسلامی در راستای رسالت آموزشی خود و با اعتقاد راسخ به بهبود کیفی سطح فعالیت خود در این راستا حرکت می‌نماید.

در حال حاضر دیدگاه اصلی دانشگاه بر مبنای تغییر از دانشگاه آموزش محور به دانشگاه پژوهش محور و کارآفرین است که این تحول هویتی نیاز به صرف زمان، برنامه‌ریزی و هزینه قابل توجه دارد که این عوامل قطعاً منجر به کندی تغییر هستند. دانشگاه نیاز به حفظ زیرساخت‌های آموزشی جهت تأمین منابع مورد نیاز در راستای حمایت از انجام برنامه تحول دانشگاه و تأمین هزینه رسیدن به افق‌های جدید دارد.

اما با توجه به رشد فزاینده و غیرکارشناسی موسسات آموزش عالی جدید در کشور و بویژه منطقه خراسان رضوی حفظ سطح پذیرش دانشجو و حفظ زیرساخت‌های آموزشی دانشگاه به عنوان نیروی محرکه ادامه راه و تأمین سرمایه جهت پیاده سازی برنامه ایجاد دانشگاه کارآفرین دچار مشکل گردیده است. از اینرو تغییر در نوع اداره امکانات موجود دانشگاه می‌تواند به عنوان یک استراتژی کوتاه مدت با دیدگاه جذب حداکثر دانشجو نه تنها منجر به رفع مشکلات بروز یافته در برخی از امکانات دانشگاه گردد بلکه به پیشرفت منطقه‌ایی دانشگاه نیز کمک نماید.

در سال جاری که توسط رهبر معظم انقلاب به نام سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی نامگذاری گردیده بود با دیدگاه خلق حماسه در همه زمینه‌ها و همراهی و همدلی در راستای رفع مشکلات موجود و بهبود شرایط فعالیت دانشگاه موظف به اقدامات جدی و تأثیرگذار هستیم.

نیاز به تشکیل شعبه واحد علوم و تحقیقات

در شرایط کنونی آموزش عالی کشور و با توجه به شرایط اقتصادی آحاد جامعه، دانشگاه با کاهش تعداد دانشجویان متقاضی تحصیل در مقاطع کاردانی و کارشناسی مواجه می‌باشد و پیش‌بینی می‌گردد که در ده سال آینده این کاهش متقاضیان منجر به مشکلات جدی در دانشگاه گردد. در حال حاضر تقاضای قابل توجه جهت تحصیل در مقاطع تکمیلی آموزش کشور وجود دارد. دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند با توجه به این تقاضا نسبت به افزایش سریع رشته‌های تحصیلی در این موقعیت زمانی اقدام نماید و ظرفیت‌های فیزیکی بدون استفاده خود را به این بخش تخصیص دهد.

جهت پیشگیری از کاهش دانشجوی ورودی و حفظ نقش دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یکی از ستون‌های آموزش عالی کشور یکی از روش‌ها ایجاد واحدهایی است که بتوانند امکان جذب دانشجو در مقاطع تکمیلی و پاسخ به نیاز جدی تحصیل در این مقاطع را در داخل کشور داشته باشد و از خروج دانشجویان که در شرایط اقتصادی کنونی با خروج ارز قابل توجه، منجر به فشار بیشتر بر روی ساختار مالی کشور می‌گردد، جلوگیری نماید و نیز همراه با رفع نیاز تحصیلات تکمیلی در منطقه مشکلات فرهنگی ناشی از تربیت دانشجو در خارج از کشور را پیشگیری نماید.

با توجه به توانایی واحد علوم و تحقیقات و فراهم بودن امکانات نرم‌افزاری و سخت افزاری ایجاد شعبه استانی واحد علوم و تحقیقات در خراسان رضوی ایجاد موقعیتی مناسب و موفق خواهد نمود. با ایجاد یک شعبه تحصیلات تکمیلی، دانشجویان شاغل در تحصیل در این واحد موفق به رشد شخصیتی و استقلال فردی خواهند گردید و قطعاً دانش‌آموختگان این واحد دارای اعتماد به نفس بیشتر و موفقیت بیشتر در زندگی شغلی خود خواهند گردید. این ویژگی منجر به ایجاد جاذبه کافی برای دانشجویان و خانواده ایشان خواهد بود.

ویژگی‌های مکان جغرافیایی شهر جدید گلبهار

شهر جدید گلبهار در فاصله 35 کیلومتری شهر مقدس مشهد واقع گردیده است و محل استقرار مراکز آموزش عالی در کریدور علم و فناوری رضوی است. کریدور علم و فناوری رضوی یکی از دو کریدور علم و فناوری فعال کشور از 5 کریدور مصوب سال 1383 است که تاکنون عملیات اجرایی آن آغاز گردیده و ساماندهی فعالیت‌های صنعتی، معدنی، کشاورزی، دامپروری، گردشگری و خدمات ارتباطی را برعهده دارد. این اقدام جهش قابل توجهی را در حوزه اشتغال، درآمد و ارزش افزوده خواهد داشت. بخش علمی و تربیت نیروهای ماهر و متخصص این کریدور در شهر جدید گلبهار واقع است و دانشگاه آزاد اسلامی با دارا بودن یکی از وسیعترین عرصه‌ها به مساحت تقریبی 185 هکتار موقعیت بسیار مناسبی را در این شهر دارد.

راه‌اندازی یک واحد دانشگاهی تحصیلات تکمیلی در این منطقه خاص موجب تأثیر قابل توجه بر بافت اجتماعی و فرهنگی منطقه خواهد بود. با توجه به گسترش جمعیتی قابل توجه در طرح آمایش سرزمین خراسان رضوی شهر جدید گلبهار می‌تواند موقعیت جغرافیایی مناسبی جهت پذیرش این دانشجویان داشته باشد.

با توجه به احداث بیش از 35000 واحد مسکونی مسکن مهر در شهر جدید گلبهار موقعیت مناسبی جهت استفاده از زیرساخت‌های بوجود آمده و ایجاد یک شهر دانشگاهی در منطقه وجود دارد. ایجاد شعبه واحد علوم و تحقیقات موجب رونق اقتصادی و اجتماعی منطقه خواهد گردید که مورد تأکید و پیگیری مسئولین منطقه‌ای می‌باشد.

موقعیت کنونی مجتمع آموزشی گلبهار

مجتمع آموزشی گلبهار دانشگاه آزاد اسلامی مشهد در سال 1377 در شهر جدید گلبهار راه‌اندازی گردید. زمین مورد استفاده به مساحت حدود 185 هکتار می‌باشد و طراحی احداث 9 ساختمان آموزشی با زیربنای کل حدود 300 هزار متر مربع به علاوه ساختمان‌های سازمان مرکزی دانشگاه، کتابخانه مرکزی، سلف سرویس مرکزی و مسجد در آن صورت پذیرفته است.

در حال حاضر اکنون امکانات زیر در این مجموعه به بهره‌برداری رسیده و در اختیار واحد مشهد است:

1ـ ساختمان مرکزی آموزشی

با زیربنای حدود 22000 متر مربع در چهار طبقه که شامل:

دفاتر اداری و خدماتی جهت امور دانشگاهی
38 کلاس آموزشی مجهز به امکانات سمعی بصری
نمازخانه
آمفی تئاتر اصلی دانشکده با ظرفیت 600 نفر و مجهز به پیشرفته‌ترین تجهیزات
سلف سرویس و آشپزخانه مجهز به تجهیزات پیشرفته پخت غذا
تریای دانشجوی
کتابخانه با ظرفیت 200 هزار جلد کتاب قابل افزایش تا 350 هزار جلد کتاب
سالن‌های مطالعه به مساحت 1000 مربع به تفکیک جهت استفاده خواهران و برادران دانشجو

2ـ سوله‌های کارگاهی

دو باب سوله کارگاهی هر کدام به مساحت 1650 مترمربع و مساحت کل 3700 متر مربع
دارای دو طبقه و مجهز به فضای کارگاهی و آموزشی و اداری

3ـ گلخانه

دو باب گلخانه به ظرفیت‌های 1100 و 700 مترمربع با امکانات تحقیقاتی و آموزشی اتوماتیک با کنترل الکترونیکی
مزرعه تحقیقاتی کشاورزی

4ـ سوله ورزشی

سوله ورزشی با مساحت 3500 متر مربع که به بهره‌برداری رسیده و در حال سرویس دهی می‌باشد.

5ـ خوابگاه‌ها

دانشگاه آزاد اسلامی مشهد دارای باب ساختمان چهار طبقه خوابگاهی با ظرفیت پذیرش 384 نفر دانشجوی آقا و 38 نفر دانشجوی خانم در شهر جدید گلبهار می‌باشد که امکان مناسبی جهت اسکان دانشجویان علاقه‌مند را در شهر جدید گلبهار فراهم آورده است.

6ـ محوطه سازی:

محوطه سازی خیابان کشی، آسفالت و جدول گذاری به مساحت تقریبی 14 هکتار

7ـ پارکینگ

با مساحت 2500 مترمربع در حال مسقف سازی

8ـ تأسیسات زیربنایی:

مشتمل بر

پست برق 2 باب هر کدام به مساحت 100 مترمربع در حال بهره‌برداری 1 مگاوات و دارای مجوز بهره‌‌برداری تا 3 مگاوات
چاه آب عمیق جهت تأمین آب پروژه و انشعاب آب یک و نیم اینچی از شرکت آب و فاضلاب
سیستم تلفن مرکزی پیشرفته
سیستم ارتباط رادیویی بی‌سیم دیتا و شبکه داخلی
پست گاز با پیش‌بینی مصرف تا 5000 متر مکعب در ساعت

 

[ دیدار با مسؤولین دانشگاه آزاد اسلامی گلبهار]

رئیس هیأت امنا و هیأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی، پس از بازدید در یکی از کلاس‌ها با مسؤولین مجتمع دانشگاهی گلبهار دیدار و گفت‌وگو کردند.

در این دیدار پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید، دکتر مهربانی در سخنانی گفت: «

 

 چهارمين روز سفر

  يكشنبه

17 مرداد 1389 هجري شمسي / 16 شعبان 1430 هجري قمري / 8 آگوست 2009 ميلادي

- مراسم عقد

- ديدار جمعي از علماي استان خراسان رضوي

- ديدار با جمعي از روحانيون حوزه علميه مشهد

- پايان سفر