حاشیه‌های حضور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در صداوسیما

رضا سلیمانی

پس از اعلام عدم احراز صلاحیت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 و حمایت ایشان از دکتر روحانی که منجر به سونامی بزرگی در کشور در حمایت از دکتر روحانی شد و نهایتاً به پیروزی دولت تدبیر و امید انجامید، اعلام کاندیداتوری ایشان برای مجلس خبرگان رهبری نیز یکبار دیگر موجی از امید و شادی را در دل دوستان دلسوز واقعی انقلاب و نگرانی و اضطراب را در دلواپسان افراطی ایجاد کرد. آنان که با هر اشاره آیت‌الله هاشمی، دلشان به دلرزه و دلهره می‌افتد و با کوچکترین بهانه و حتی بدون بهانه از ترس محبوبیت و نفوذ کلامش، کمر به تخریب و توهین او می‌بندند. تا هم قدری از عقده‌های درونی و عصبانیت خود بکاهند و هم شاید بتوانند نفوذ کلام و محبوبیتش را در نزد افکار عمومی کم کنند و مانع توفیقات این مرد بزرگ انقلابی و بصیر و یارانش در انتخابات هفتم اسفند ماه شوند.

به هر حال پس از طی دوره پر اضطراب و فراز نشیب رسیدگی به صلاحیت‌ها، سرانجام در این دوره از انتخابات خبرگان، آیت‌الله هاشمی تأیید صلاحیت شد. شاید برای مجلس خبرگان ادعای کهولت سن با وجود افراد مسن‌تر!! نزد افکار عمومی دیگر به هیچ‌وجه پسندیده و قابل قبول نبود.

در مراسم قرعه‌کشی که در صداوسیما انجام شد قرعه بر این قرار گرفت تا در روز سه‌شنبه بیستم بهمن ماه، آیت‌الله هاشمی ساعت 30/9 صبح در استودیو شهدای رادیو حاضر شود و پس از ده سال سانسور و انزوای خبری کامل در رسانه ملی!! رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام از دریچه دوربین‌های تلویزیون، مستقیماً با مردم سخن بگویند. پس از هماهنگی‌های لازم، روز بیستم بهمن‌ماه رأس ساعت 30/9 آیت‌الله هاشمی در استودیو حاضر شد و پس از خوش و بش با دبیر ستاد انتخابات سازمان و نماینده دادگستری در این ستاد و عوامل اتاق فرمان و ضبط برنامه، روبروری دوربین‌ها با مردم و طبق معمول برای مردم و درد و دل آن‌ها و نقش بی‌بدیلشان در انقلاب سخن گفت.

براساس قرار قبلی قرار شد ایشان 18 دقیقه خطاب به مردم سخن بگوید و کارگردان تلویزیونی برنامه، ده دقیقه و پنج دقیقه پایانی را با اشاره به سخنران اطلاع دهد. ولی متأسفانه تا پایان اشاره‌ای برای اعلام زمان وقت ایشان نشد، آیت‌الله هاشمی بیست و سه دقیقه و نیم سخنرانی کرد، جالب است در پایان برنامه وقتی به کارگردان گفتم چرا زمان را طبق معمول همه‌ی کاندیداها و قرار قبلی اعلام نکردید، سکوت کرد شاید برای من جوابی نداشت و احتمالاً می‌خواستند ایشان بیشتر از حد معمول سخن بگوید تا دستشان برای حذف بخشی از سخنانش باز باشد.

به هر حال پس از اتمام ضبط برنامه، به اتاق تدوین رفتم و با همکاری تدوین‌گر و مدیر برنامه‌ها 18 دقیقه از سخنان ایشان را با حفظ همه محورهای سخنرانی انتخاب و تحویل سازمان دادم. ان‌شاءالله که در کمیسیون ممیزی این سخنرانی دچار تغییر نشود و بدون کم و کاست به طور کامل پخش شود.

متأسفانه در آخرین لحظاتی که این متن را می‌نوشتم، متوجه شدم که سخنان ایشان دچار سانسور شده و بخش‌های از نطق ایشان را حذف کردند. خوشبختانه متن کامل و سانسور نشده این سخنان در روزنامه‌ها و سایت‌ها قابل دسترسی است.