پیام تسلیت مسؤولین کشور نیجریه به مناسبت درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

آقایان محمدو بوهاری، رئیس‌جمهوری فدرال نیجریه و عبدالقادر مبارک، دبیر کل جامعه مسلمانان شیعه نیجریه طی دو پیام جداگانه، رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را به رهبری معظم، دولت و ملت ایران تسلیت گفتند.

آقای بوهاری در پیام خویش خبر درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را غافلگیر کننده و تأثربرانگیز خواند و آقای عبدالقادر مبارک نیز با بیان این جمله که «آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دل تک تک ما آفریقایی‌ها جای خاصی دارد»، گفت: یاد او تا ابد در دل مردم مظلوم آفریقا خواهد ماند.

متن پیام‌ها به شرح ذیل می‌باشد:

پیام رئیس‌جمهور:

جناب آقای دکتر حسن روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

السلام و علیکم و رحمه الله و برکاته

یکشنبه گذشته خبر غافلگیر کننده و تأثربرانگیز درگذشت جناب آقای اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس جمهور اسبق ایران، در سن هشتاد و دو سالگی را دریافت نمودم.

عالیجناب، لطفا تسلیت شخصی مرا به خاطر این فقدان بزرگ بپذیرید.

رئیس جمهور اسبق، سیاستمداری بسیار بزرگ و تأثیرگذار بودند. به عنوان یکی از معماران انقلاب اسلامی و یکی از مهمترین و تأثیرگذارترین رهبران ایران بعد از انقلاب، آقای رفسنجانی موقعیتی محوری در رهبری جمهوری اسلامی ایران داشت. اکنون فقدان ایشان خلاء بزرگی را در فضای سیاسی و اجتماعی ایران موجب شده که ترمیم آن بسیار مشکل خواهد بود. با فوت ایشان ایران یک انقلابی بزرگ پیشرو و جهان اسلام یک سیاستمدار تیزبین را از دست داد.

هرچند آیت‌الله رفسنجانی رفته است، اما خاطره ایشان، خدماتی که به ایران ارائه نمود و همچنین دستاوردهایی که در زندگی خود به یادگار نهاد، برای مدتهای متمادی در یادها خواهد ماند.

مشارکت مرحوم رفسنجانی در قیام پانزده خرداد، نقش ایشان در دولت انقلابی ایران، ریاست نخستین مجلس پس از انقلاب ایران، دو دوره ریاست جمهوری پربار، ریاست مجلس خبرگان رهبری و ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام، جملگی نقش های بی بدیلی بودند که ایشان در پایه‌گذاری ایران امروز بر عهده گرفت.

فقدان ایشان بسیار تلخ و جانکاه خواهد بود. امیدوارم روح ایشان قرین رحمت باشد.

لطفا مراتب تأسف و تألم قلبی اینجانب و مردم نیجریه را به رهبر معظم انقلاب که با فوت آقای رفسنجانی علاوه بر یک رازدار، یک دوست شفیق را از دست دادند، به دولت و مردم ایران و به خانواده آقای رفسنجانی برسانید. از درگاه خداوند مسألت دارم به خانواده ایشان بردباری لازم را برای تحمل این فقدان دردناک عطا فرماید.

والسلام و علیکم

محمدو بوهاری

رئیس جمهوری فدرال نیجریه

11 ژانویه 2017

 

پیام دبیرکل جامعه مسلمانان شیعه:

بسم الله الرحمن الرحیم

إنّا لله وإنّا إليهِ رَاجعُون

يا أَيَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّةُ ارْجِعي إِلى رَبِّكِ راضِيَةً مَرْضِيَّةً فَادْخُلي في عِبادي وَ ادْخُلي جَنَّتي

ما جامعه مسلمانان شیعه نیجریه به نیابت از همه پیروان مکتب اهل بیت(ع) در کشور نیجریه رحلت جانگداز ریاست محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام، حضرت آیت‌الله العظمی هاشمی رفسنجانی را به صاحت مقدس صاحب زمان(عجل الله فرجه) و رهبر عظیم‌الشأن انقلاب حضرت آیت‌الله العظمی علی الخامنه‌ای و به مراجع عظام و همه ایرانیان عزیز تسلیت گفته و از خداوند متعال مسألت داریم که مرحوم هاشمی رفسنجانی را در کنار پیغمبر گرامی اسلام و ائمه اطهار محشور فرماید.

مرحوم آیت‌الله رفسنجانی در دل تک تک ما آفریقایی‌ها جای خاصی دارد که وی را نزد ما تا ابد محترم و فراموش نکردنی باقی خواهند ماند. جناب آقای رفسنجانی در جهت ایجاد عدالت اجتماعی و دفاع از مردم ستمدیده نه فقط برای ایرانیان تلاش کرده بلکه در دفاع از آفریقایی‌های مظلوم نیز با صدای بلند علیه استکبار جهانی فریاد می‌زدند. ما در نیجریه چند روز قبل از رحلت وی در صدد دعوتشان جهت ملاقات با مؤمنان کشورمان بودیم ولی با کمال تأسف این آرزوی مان محقق نیافتاده است و خداوند متعال چون هاشمی را بیش از ما دوست می‌دارد وی را زودتر به ملکوت اعلی دعوت کرده است.

سلام بر او روزی که به دنیا آمد و روزی که از دنیا رفت و روزی که زنده محشور خواهد شد.

والسلام علیکم و رحمه الله تعالی و برکاته

عبدالقادر مبارک

دبیر کل جامعه مسلمانان شیعه نیجریه