آشتی صداوسیما با پیکر بی‌جان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

«رضا سلیمانی»

سال‌های متمادی است که از عمر با برکت مجمع تشخیص مصلحت نظام با فرمان تاریخی و سرنوشت‌ساز بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی(ره) می‌گذرد، مجمعی که بنا به ضرورت بن‌بست شکنی در جریان قانونگذاری کشور، اندیشه‌اش در سال 1366 بنا به پیشنهاد جمعی از بزرگان نظام، از جمله مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مطرح شد، رشد کرد و به تدریج همراه با بالندگی نظام اسلامی، به بالندگی و بلوغ کامل رسید و با صراحت در قانون اساسی آمد و در حال حاضر به عنوان عالی‌ترین جمع مستشاران عالی رهبری علاوه بر انجام وظایف اولیه، یعنی بن‌بست شکنی در روند قانونگذاری کشور و رفع اختلاف میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان، وظایف خطیر و اساسی بررسی و تدوین سیاست‌های کلی نظام و حل معضلات ارجاعی توسط رهبری معظم انقلاب و در دوره جدید نظارت بر حُسن اجرای سیاست‌های کلی نظام تفویضی از سوی رهبری معظم انقلاب را برعهده دارد.

کمتر اجلاسی در سطح مجمع تشخیص مصلحت نظام وجود دارد که در آن، سران سه قوه به همراه جمعی از نخبگان سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور هر دو هفته یک بار گرد هم می‌آیند تا علاوه بر رفع موارد اختلافی بین مجلس و شورای نگهبان، سیاست‌های کلی نظام را پس از بررسی و تدوین، به رهبری انقلاب تقدیم داشته و پس از ابلاغ توسط معظم له، نظارت آن را نیز برعهده بگیرند.

با این مقدمه در مورد اهمیت و جایگاه رفیع مجمع تشخیص مصلحت نظام و ریاست اداره چنین جلسه مهم و اساسی در کشور، جای تأسف بسیار اینکه مجبورم پس از رحلت رئیس فقید آن، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به واقعیتی تلخ و در عین حال، قابل تأمل اشاره کنم که طی سال‌های متمادی ریاست مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بر این مجمع، صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، یعنی رسانه ملی کشور، به خاطر زاویه‌های سیاسی و جناحی که با ریاست چنین مجمع مهمی داشت، آن را تقریباً بایکوت و منزوی کرده بود و در پخش اخبار مربوط به جلسات و یا انعکاس اظهارات ریاست آن که به مناسبت‌های مختلف ابراز می‌شد، به حداقل‌ها اکتفا می‌کرد، تا جایی که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی وقتی در ایامی خاص همچون، سالگرد دفاع مقدس، آزادسازی خرمشهر، دهه فجر انقلاب اسلامی، وقایع و مناسبت‌های داخلی و بین‌‌المللی مختلف، در ابتدای جلسات، سخنرانی و اعلام مواضع می‌نمود، در سانسور کامل خبری، هیچ‌گونه انعکاس و بازتابی در صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران نداشت. که البته این سانسور شامل سایر برنامه‌‌ها و دیدارهای داخلی، سخنرانی در همایش‌ها و همچنین دیدارهای شخصیت‌های خارجی و بین‌المللی با ایشان، نیز می‌شد تا جایی که در بسیاری از مواردی که شخصیت‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی برای برخی اجلاس‌های داخلی یا بین‌المللی از ایشان برای سخنرانی دعوت به عمل می‌آوردند، ایشان نجیبانه می‌گفت: «به زحمت می‌افتید و حضور من در مراسم شما، باعث می‌شود مورد بی‌مهری و سانسور صداوسیما قرار گیرید و نتوانید در بعد تبلیغات و معرفی اجلاس خود موفق عمل کنید.» که همین توصیه ایشان موجب انصراف برخی از دعوت‌کنندگان شده و برخی هم عطای صداوسیما را به لقایش بخشیده و بر دعوت خود به قیمت بایکوت صداوسیما، پافشاری و اصرار می‌کردند.

نوزدهم دی ماه، زندگی پرافتخار مجاهد نستوه و مظلوم، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به پایان رسید و ایشان در بهت و ناباوری همگان به لقا‌ءالله پیوست. ولی همان‌گونه که برخورد سیاسی و جناحی سازمان صداوسیما در زمان حیات ایشان جای تعجب و تأمل داشت، چرخش ناگهانی این سازمان نسبت به وی نیز جای تعجب و تأمل برای افکار عمومی و علاقه‌مندان ایشان داشته و دارد.

هاشمی رفسنجانی دیروز پس از رحلت‌اش، به یک باره تبدیل به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، دارای سوابق انقلابی، مبارزاتی، شکنجه و تبعید قبل از انقلاب، دارای آثار فرهیخته و فاخر کتب امیرکبیر و سرگذشت فلسطین و فرهنگ و تفسیر قرآن کریم و نقش آفرینی در انقلاب و نظام و دفاع مقدس و ... شد و همه شبکه‌های صداوسیما به یکباره هاشمی شناس شدند و این برای مردم سؤال شده که «چرا صداوسیما با پیکر بی‌جان هاشمی آشتی کرد؟!!»

روز شنبه، دوم بهمن ماه، اولین جلسه کمیسیون نظارت مجمع تشخیص مصلحت پس از رحلت آیت‌الله هاشمی برگزار شد. صداوسیما که تا دیروز جلسات اصلی مجمع را بایکوت می‌کرد، برای جلسه کمیسیون نظارت سنگ تمام گذاشت. به گونه‌ای که در بخش‌های مختلف خبری به ویژه 30/20 به طور کامل خبر و تصاویر جلسه را با قاب عکس و دسته گل جاسازی شده در جایگاه ایشان در مجمع به طور کامل نشان داد!!

به هر حال، باید آشتی سازمان صداوسیما با پیکر بی‌جان آیت‌الله هاشمی را به دست اندرکاران این سازمان تبریک گفت و امیدوار بود که پس از پایان دوره ریاست ایشان بر مجمع تشخیص مصلحت نظام، این نهاد ملی و اسلامی که ریشه در فقه روزآمد شیعه و اندیشه‌های اجتهادی امام راحل دارد، دیگر مانعی برسر راه خود برای معرفی هر چه بهتر برای افکار عمومی و جهانیان نداشته باشد. ان‌شاءالله